Klima Bakımı

Neden Klima Bakımı Yaptırmalı

  • Yıllar geçtikçe klimanızın arıza yapma olasılığı artar.
  • Klima arızalarından kaynaklanan yüksek tamir gideri bakım ve kontrol yapılmadıkça artar.
  • Klimaların arıza nedeniyle kullanım ömürleri azalır.

Periyodik kontrol ve çalışma durumunun gözlenmesi cihaz anormalliklerinin gecikmeden belirlenmesini sağlar. Parçaların değiştirilmesi ve arızanın önlenmesi eskimekten kaynaklanan performans kayıplarını en aza indirger.

Koruyucu bakımdaki periyodik kontrol ve parça değişimi cihaz problemlerini ve arızaları etkin bir şekilde azaltır. Programlanan parça değişimleri aşağıdaki çıkarları sağlar.

  • Daha yüksek cihaz güvenilirliği ve servis ömrü,
  • Beklenmeyen sorunların önlenmesi,
  • Cihazın optimum koşullarda çalışmasını sürdürebilmesi için parça aşınma ve performans bozulmalarının gecikmeden belirlenmesi.

Bunun sonucu olarak toplam bakım masrafı azaltılabilir. Düzgün bir şekilde bakımları yapılmamışsa klimalar maksimum performansı sağlayamazlar. Planlanmış bakım klima sisteminin optimum çalışması ve hizmet ömrünün uzatılması için vazgeçilmez bir unsurdur.

Bir klima sistemi ısı değiştirgeçleri, fan ve diğer birçok parçadan oluşur. Yalnızca bütün parçalar mükemmel durumdaysa klimanız hemen çalışır ve etkin bir ısıtma veya soğutma özelliği sunar. Fakat zamanla parçalarda aşınma ve yıpranmadan ötürü performansını sürdürebilmesini sağlamak için klima bakım servisi ürününüzü gözden geçirerek gereken onarım/değişiklikleri yapan bir koruyucu bakım hizmeti sunmaktadır. Koruyucu bakım klimanızı yeniler.

Fan Yataklarının Yenilenmesi

Anormal ses ve titreşim görülmesi durumunda fan yataklarının yenilenmesi gerekir. Klima fanları yalnızca ısıtma ve soğutma mevsimlerinde değil aynı zamanda mevsim geçişlerinde ortama taze hava sağlayabilmek için hemen hemen tüm yıl boyunca çalışır. Isıtma veya soğutma mevsiminde bozulan bir klimayı tamir etmek zaman alır ve ayrıca finansal bir yük getirir.

Isı Değiştirici Bataryalar

Temiz ısı değiştirgeci verimli çalışmayı garanti eder. Klimalar çalışırken toz toplar. Toz Klima içerisinde birtakım yerlerde birikir. Isı değiştirgeci, fan ve drenaj tavasında biriken toz cihazda ciddi hasara neden olur. Biriken toz yanızca ısı değiştirgeci performansını düşürmez aynı zamanda havadebisini de azaltır ve böylece sistemin toplam performansı azalır. Toz ayrıca küf oluşumuna istenmeyen kokulara, su sızmalarına ve cihaz arızalarına neden olur.

Drenaj Tavalarının Bakımı

Erişilmesi zor drenaj tavalarının ve elektrikli parçaların periyodik bakımı Drenaj tavaları her zaman ıslaktır ve kolayca pislik toplayabilir. Tıkanan drenaj sistemi nedeniyle oluşan su sızmaları ve drenaj tavası korozyonu önemli cihaz sorunlarına neden olabilir.

Fan Yataklarının Bakımı

Yatak Sıcaklığı Sistem çalışmaya başladıktan sonra 30 dakikayla 2 saatlik bir süre zarfında yataklar maksimum sıcaklığa çıkar. Daha sonra sıcaklık yavaşça düşer ve ortam sıcaklığının yaklaşık olarak 25°C üzerinde bir sıcaklık değerlerinde stabilize olur. Yataklar aşırı yüklenmeden, millerdeki kaymalardan ve yağlama yağı eksiklik/fazlalığından ötürü aşırı ısınabilir. Yatakların düzgün çalıştığını kontrol etmenin en iyi yöntemi sıcaklığın incelenmesidir.

Klima Tipleri ve Bakım İşlemleri

Bir çok klima tipi için bakım hizmeti veren firmamız, split klimalar, kaset tipi klimalar, salon tipi klimalar ve Vrf (VRV) klima sistemleri için klima bakım hizmetleri sunmaktayız.

Toplu klima bakımları ve periyodik klima bakımı için klima bakım teklifi isteyebilirsiniz.