Klima Bakımının Faydaları

Klima bakımı ile cihazın periyodik olarak kontrolü sağlanır ve olası arızalar engellenir, ayrıca arızalı parçalar erkenden tespit edilir. Bunun yanında klima bakımının sağlık yönünden de ciddi yararları vardır.

Klima alımı sırasında kapasite seçimleri ile montajın yapılacağı yer doğru seçilmeli ve yetkili uzman servisler tercih edilmelidir.

Klimanın sağlığa olan faydalarından yararlanılması; klima kullanımında filtre temizliği, periyodik sezon bakımlarının yaptırılması, sıcaklık ve nem seviyelerinde önerilen değerlere dikkat edilmesi ile kolaylıkla mümkündür. Bunlar yapıldığında cihazın ömrü de uzar.

  • Klima bakımı ile klima daha az enerji tüketimi ile daha performanslı çalışır bu sayede işletme giderleri azalır.
  • Periyodik olarak yapılan klima bakımı sayesinde olası klima arızalarının önüne geçilir, bu nedenle klima için ödenecek arıza bedellerini azaltır.
  • Klima bakım ile ısı değiştiriciler de kirlilik nedeniyle oluşan verim düşüklükleri önlendiği için ısıtma ve soğutma yüklerinin karşılanması daha kısa süreli çalışmalar ile sağlanabilir. Bu sayede cihazların ömrü uzar.
  • Klima bakım sırasında ömrünü dolduran parçalar arızaya neden olmadan değiştirildiği için sistemden kesintisiz yararlanılır.
  • İşletmelerde verimli çalışan iklimlendirme sistemleri personelin verimliliğini arttırır.
  • Düzenli klima bakımı iklimlendirme sistemlerinin ömrünü uzatır.
  • Yapılan düzenli klima bakım ile arıza oranları düşürüldüğü için iklimlendirme sisteminin arızalar nedeniyle kesintiye uğramasından doğacak kayıplar önlenecektir.


Klima Bakımının Sağlık İçin Önemi

Klima bakımının klimalara faydası olduğu kadar, sağlık açısından da büyük faydaları olduğu bilimsel otoriteler tarafından da açıklanmaktadır.

Özellikle yaşlılara, kalp, tansiyon, şeker ve astım rahatsızlığı olan insanlara yeterli konforu sunduğu için klima kullanılması tavsiye edilmektedir.

Yaşanılan ortamların 20-27 derece sıcaklık ve %40-60 bağıl nemde tutulması, insan sağlığı açısından ideal koşulları oluşturduğu gibi, yaşam kalitesini ve çalışma performansını artırmakta olduğu dünyada kabul edilmiştir.

Nem oranının özellikle yaz aylarında fazla olması aşırı terleme, su kaybı ve strese sebep olmaktadır. Nemin ideal şartlara (%40-%60 arasına) düşürülmesi, konforlu ve daha sağlıklı bir ortam oluşturmaktadır.

Klimalardaki çeşitli filtreleme sistemleri ile de toz, polen, mikrop, küf, sigara dumanı, kötü koku gibi birçok sağlığa zararlı etken havadan ayrıştırılarak sağlıklı yaşam ortamları yaratılmaktadır. Yaşadığımız ofis, konut gibi yerlerde bunu sağlamanın en doğru yolu klima cihazı kullanmaktır.