Klima Bakımı Nedir?

Klima; "Bina içi sıcaklık ve nem kontrol cihazlarına" verilen ortak isimdir. Klimalar hem ısıtma ve hemde soğutma işlevini yerine getirirler, yani sadece soğutma yapmazlar.

Klima Bakımı; bu klima cihazının temizlenmesi, klima parçalarının kontrolünün yapılmasıdır.

İklimlendirme alanında kabul görmüş araştırmalara göre, insanlar belli bir sıcaklık ve nem aralığında ve temiz havalı ortamlarda rahat etmektedirler. Bu aralık “Konfor Bölgesi” olarak tanımlanmıştır (nem %60 ila %30, sıcaklık 20 ila 27 derece). Sıcaklığın gereğinden fazla veya az olmasının rahatsız edici olduğu açıktır. Nem düzeyinin az olmasının boğaz kuruluğu, gözlerde yanma gibi rahatsızlıklara yol açmasının yanında, fazla nem de terin buharlaşmamasına, bunaltıcı bir sıcaklık hissine ve uyku isteğine neden olur. Ayrıca ortamın havası temiz ve taze olmalıdır, toz, duman, polen ve diğer zararlı maddelerin filtre edilmesi ve insanın fark etmeyeceği hızda ama temiz havayı getirip kirli havayı götürecek hafif bir hava dolaşımı gereklidir.

Günümüzde gelişen teknoloji ve metropol hayatının sonucu pek çok insan iş hayatından dolayı gününün önemli bir bölümünü kapalı mekanlarda geçirmektedir. Bu mekanlar gerek hacim, gerekse barındırdıkları insan sayısı olarak büyük boyutlara ulaşmışlardır. Fuar, konferans, tiyatro, sinema salonlarının, alışveriş merkezlerinin, diskotek ve casinoların, pencereleri açılmayan yüksek binaların v.b. yaşanabilir halde tutulması için klima kullanımı gün geçtikçe önem kazanmıştır.

Konutlarda ve küçük iş yerlerinde klima kullanımının yararları tartışılmazdır. Klima kullanılan ortamlar, iş gücü veriminde artış ve sağlıklı bir yaşam sağlar. Ancak bakımsız klimaların bulunduğu ortamlarda bu durum tersine dönmektedir.

Düzenli olarak bakımı yapılmayan klimalar bir çok hastalığa neden olmaktadır. Durum böyle olunca, insanların hayatını konforlu hale getirmesi için kullanılan klimaların, düzenli olarak temizlenmesi ve kontrolü de zaruri hale gelmiştir.

Bir çok marka ve değişik klima tipi için klima bakım hizmeti sunan firmamız, klima bakım işlemlerini online olarak takip etmekte ve periyodik olarak bakım zamanı gelen klimalar için müşterilerine bilgilendirme yapmaktadır. Birden çok klimanız varsa dilerseniz online olarak Klima bakım fiyat teklifi isteyebilirsiniz.