Klima Bakımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
klimabakim.com

Klima Bakımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

20.02.2017   |  14851 görüntüleme

Klima bakımı çoğu klima kullanıcısı tarafından, klima arızalanınca yaptırılan işlem olarak düşünülmektedir. Ancak klima bakımı tam aksine klima arızalanmadan önce, klima arızalarının önüne geçilmesi için yapılan bakım ve kontrol işlemidir.

Klima Bakımı Nedir?

Klima Bakımı Nedir?

İklimlendirme alanında kabul görmüş araştırmalara göre, insanlar belli bir sıcaklık ve nem aralığında ve temiz havalı ortamlarda rahat etmektedirler. Bu aralık “Konfor Bölgesi” olarak tanımlanmıştır (nem %60 ila %30, sıcaklık 20 ila 27 0C). Sıcaklığın gereğinden fazla veya az olmasının rahatsız edici olduğu açıktır. Nem düzeyinin az olmasının boğaz kuruluğu, gözlerde yanma gibi rahatsızlıklara yol açmasının yanında, fazla nem de terin buharlaşmamasına, bunaltıcı bir sıcaklık hissine ve uyku isteğine neden olur. Ayrıca ortamın havası temiz ve taze olmalıdır, toz, duman, polen ve diğer zararlı maddelerin filtre edilmesi ve insanın fark etmeyeceği hızda ama temiz havayı getirip kirli havayı götürecek hafif bir hava dolaşımı gereklidir...devamı


Klima Bakımında Yapılan İşlemler Nelerdir?

Klima Bakımında Yapılan İşlemler Nelerdir?

Hem ısıtma hem de ısınan havalarda soğutma amaçlı kullanılan klimaların düzenli bakımları nasıl yapılmalı?

Klima bakımı konusunda tüketicinin tek yapması gereken klimalarının hava filtrelerinin temizliği ve periyodik olarak özellikle yaza girmeden klima servislerince yapılması gereken kontrolleri ihmal etmemektir.

Hava Filtresinin Bakımı

Hava filtresi ön panel üzerindedir. Ön panel açılarak hava filtresine kolayca ulaşılabilir. Temizliği aşağıdaki gibi yapıldıktan sonra kolayca tekrar yerine takılır.

Filtrenin yaz aylarında 15 günde bir temizliği yapılmalıdır. Temizliği yapılmadığı takdirde hava dağılımına engel olacağından soğutma / ısıtma verimi düşer. Filtre temizlikten başka bakıma ihtiyaç duymamaktadır.

...devamı


Klima Bakımının Faydaları Nelerdir?

Klima Bakımının Faydaları Nelerdir?

Klima bakımının cihaza faydası olduğu kadar, sağlık açısından da büyük faydaları olduğu bilimsel otoriteler tarafından da açıklanmaktadır.

Özellikle yaşlılara, kalp, tansiyon, şeker ve astım rahatsızlığı olan insanlara yeterli konforu sunduğu için klima kullanılması tavsiye edilmektedir.

Yaşanılan ortamların 20-27 derece sıcaklık ve %40-60 bağıl nemde tutulması, insan sağlığı açısından ideal koşulları oluşturduğu gibi, yaşam kalitesini ve çalışma performansını artırmakta olduğu dünyada kabul edilmiştir...devamı


Klima Bakım Fiyatı

Klima Bakım Fiyatı

Yaşadığımız alanlar genelde çevresel faktörlerden dolayı tozlu olduğundan, polen filtresinin zamanında değiştirilmemesi, klima sisteminin içindeki soğutmanın gerçekleştiği evaparatörde toz birikmesine neden oluyor ve yeterince soğuma gerçekleşmiyor.

Evaparatörde biriken bakterileri yok etmek için klima bakımının aksatılmaması öneriliyor. Klima servislerinin yapacağı düzenli bakım bakteri, mantar ve küfü önlediği gibi klimanızın da ömrünü uzatıyor...devamı


Klima Bakımını Ne zaman Yaptırmalıyım?

Klima Bakımını Ne zaman Yaptırmalıyım?

Klima; "Bina içi sıcaklık ve nem kontrol cihazlarına verilen ortak isimdir." Klimalar hem ısıtma ve hemde soğutma işlevini yerine getirirler, yani sadece soğutma yapmazlar.

Klima Bakımı; bu klima cihazının temizlenmesi, klima parçalarının kontrolünün yapılmasıdır. ...devamı